Adaptacja dzieci w przedszkolu

Po ukończeniu trzeciego roku życia znaczna liczba dzieci zaczyna uczęszczać do przedszkola. Jest to stresujący moment zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, Rodzice odprowadzają malca do przedszkola patrząc jak on rozpacza. Są przekonani, że tak trzeba, gdyż dziecko wiele skorzysta. Jeżeli jednak rozpacz trwa dłużej, zaczynają mieć wątpliwości, a nawet rezygnują z posyłania dziecka do przedszkola.

W jaki sposób zatem zmniejszyć stres przystosowania dziecka do przedszkola?

Otóż przedszkole to dla każdego dziecka wyzwanie i ważna zmiana w dotychczasowym życiu. Podobnie jak na wszystkie inne nowe wydarzenia, tak i na pójście do przedszkola dziecko reaguje niepokojem, napięciem i konfliktami, dążąc do równowagi w swoim świecie wewnętrznym.

Dla maluchów, które do nowych sytuacji podchodzą z entuzjazmem i ciekawością, pójście do przedszkola jest momentem długo wyczekiwanym i podniecającym. Takich maluchów jest jednak niewiele. Większość potrzebuje czasu, by poczuć się pewniej w nowym otoczeniu. Dzieci początkowo przeżywają lęk wobec nieznanych pomieszczeń. Mają żal do rodziców, że ich zostawili, czują się zagrożeni. Wszystko jest im obce i inne niż w domu.

Dlatego więc dla dobra dziecka należy już wcześniej zadbać o to, aby przygotować go na pierwszy dzień w przedszkolu. Na kilka dni przed rozpoczęciem roku przedszkolnego dobrze jest poznać drogę do przedszkola, obejrzeć sale i ogród, pokazać gdzie jest toaleta, a co najważniejsze zapewnić dziecko, że w przedszkolu to ono jest najważniejsze i wszyscy chcą jego dobra.

Warto również stopniowo przyzwyczajać dziecko do nieobecności rodziców i próbować zostawiać go pod opieką osób trzecich, kogoś komu ufa. Kiedy dziecko nabierze pewności, że zawsze po nie wracamy, łatwiej zniesie pobyt w przedszkolu.

Po odprowadzeniu dziecka do przedszkola przytulmy je i zapewnijmy, że po nie wrócimy. Nie przeciągajmy rozstania w nieskończoność, gdyż wahanie rodzica jeszcze bardziej zwiększa lęk dziecka. Na początku warto również umówić się z dzieckiem, że będziemy odbierać je zaraz po podwieczorku. Gdy będziemy robić to systematycznie przez jakiś czas, dziecko przekona się, że zawsze je odbieramy i stopniowo przyzwyczai się do pobytu w przedszkolu. Warto jest również przez jakiś czas odbierać osobiście dziecko z przedszkola oraz codziennie okazywać zainteresowanie tym jak minął dzień.

Adaptacja dziecka do warunków przedszkolnych może trwać nawet kilka tygodni. Najważniejsze jest jednak to, aby rodzice uwierzyli w swoje dzieci, a przede wszystkim w to, że sobie poradzą.

 

Opracowała: Sylwia Paź