„Chociaż w tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić”- powiedział Święty Jan Paweł II na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku, 13 czerwca 1999 roku podczas przedostatniej pielgrzymki do Ojczyzny. W niedzielę 7 sierpnia 2022r., 23 lata później na naszym lokalnym miejscu pamięci także zostawiliśmy słowa i ożywiliśmy wydarzenia 15 sierpnia 1920 roku. Wspominaliśmy bohaterskich żołnierzy spoczywających w tym miejscu, aby oddać im należyty hołd i szacunek.
Bitwa Warszawska była niezwykle ważna dla odradzającej się Polski, jak i dla podnoszącej się z gruzów Europy. Na przedpolach Warszawy, w sierpniu 1920 roku, udało się odeprzeć wroga i nie dopuścić do zajęcia Warszawy. Dzięki strategicznemu dowództwu, męstwu polskiego żołnierza, ale również dzięki olbrzymiej odwadze ludności cywilnej, obroniono świeżo odzyskaną Niepodległość.
W intencji poległych odprawiona została Msza Św. polowa celebrowana przez proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu księdza Dariusza Skwarskiego przy oprawie muzycznej Chóru Miejskiego LUX MEA. Apel poległych odczytał Pan Andrzej Kruk, po czym delegacje władz samorządowych, placówek oświatowych oraz zaproszonych gości złożyły kwiaty oddając w ten sposób hołd pamięci.
Bardzo dziękujemy pocztom sztandarowym, które tworzyli przedstawiciele jednostek OSP
i szkół. Dziękujemy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej pod batutą kapelmistrza Sławomira Łagockiego za uświetnienie uroczystości, a także Harcerzom z Towarzystwa Skautowego HORN za pełnienie warty przy pomniku Obrońcom Ojczyzny 1920 oraz oprawę Eucharystii.
Na zakończenie zebrani goście mieli okazję usłyszeć jeszcze Chór LUX MEA podczas krótkiego koncertu. Muzycy wrócili niedawno z warsztatów, gdzie pod czujnym okiem chórmistrza- Pani Moniki Szczęsnej przygotowywali repertuar na najbliższe uroczystości.