Wymagane przepisami prawa dokumenty:
- Wniosek o udzielenie licencji na taksówkę
- Zaświadczenie o niekaralności przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy, zatrudnionych przez niego kierowców oraz osób niezatrudnionych, lecz wykonujących osobiście przewóz na rzecz przedsiębiorcy. Zaświadczenie musi być opatrzone datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku.
- Oświadczenie o spełnianiu wymogu dobrej reputacji przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy, zatrudnionych przez niego kierowców oraz osób niezatrudnionych, lecz wykonujące osobiście przewóz na rzecz przedsiębiorcy.
- Wykaz kierowców zatrudnionych przez przedsiębiorcę oraz osób niezatrudnionych, lecz wykonujące osobiście przewóz na rzecz przedsiębiorcy.
- Wykaz pojazdów samochodowych powinien zawierać następujące informacje: markę, typ, rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem.
- Kserokopia orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy oraz kserokopia zaświadczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowcy (oryginały do wglądu).
- Kserokopia prawa jazdy.
- Kserokopia dowodu rejestracyjnego samochodu lub pozwolenie czasowe z wpisem TAXI.
- Dowód wniesienia opłaty za udzielenie licencji i wydanie wypisu.
Opłata:
Opłata za licencję jest zależna od jej okresu ważności :
- 2-15 lat opłata wynosi - 200 zł
- 15-30 lat opłata wynosi - 250 zł
- 30-50 lat opłata wynosi - 300 zł
- Za każdy pojazd zgłoszony we wniosku o udzielenie licencji - opłata w wysokości 10 % opłaty jak za udzielenie licencji.
- Za wydanie wypisu z licencji na każdy pojazd zgłoszony we wniosku o udzielenie licencji - pobiera się 1% opłaty jak za udzielenie licencji.
- Za wydanie wypisu z licencji na każdy pojazd nie zgłoszony we wniosku o udzielenie licencji - pobiera się 11% opłaty jak za udzielenie licencji.
- Opłata za zmianę licencji - 10 % opłaty jak za udzielenie licencji.
- Za zmianę wypisu z licencji - 5% opłaty jak za udzielenie licencji.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2019 r. w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów.
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.