Miasto Tłuszcz znajduje się w odległości 34 km na północny wschód od Warszawy. Gmina od 1 stycznia 1999 roku należy do powiatu wołomińskiego, bezpośrednio graniczącego ze stolicą państwa. Przez gminę przebiegają liczne połączenia kolejowe i drogowe, m.in. z Warszawą, Ostrołęką, Białymstokiem, Legionowem i Pilawą. Czas dojazdu do centrum Warszawy samochodem lub pociągiem nie przekracza godziny.
Gmina Tłuszcz położona jest na Mazowszu, po prawej stronie Wisły, administracyjnie usytuowana w województwie mazowieckim i powiecie wołomińskim.
Stolica gminy - Tłuszcz, położona jest w odległości 34 km od Warszawy przy linii kolejowej Warszawa - Petersburg.
Teren Gminy to część Równiny Wołomińskiej, płaski na ogół nizinny, urozmaicony i upiększony (zwłaszcza w południowej części) występującymi lasami. Występujący drzewostan to głównie sosna i brzoza. W niektórych miejscach zachowały się fragmenty starych drzewostanów naturalnego pochodzenia, tworząc rezerwat przyrody. Najbliżej Tłuszcza rezerwat taki występuje w okolicy Jasienicy i Klembowa - tzw. rezerwat "dębina". Bogata szata roślinna i urozmaicony teren, stwarzają korzystne warunki bytowania dla wielu gatunków ssaków i ptaków. Przez znaczną część gminy przepływa rzeka Cienka z dopływami w II klasie czystości, a z jej wód korzysta głównie rolnictwo.
Obecnie gmina Tłuszcz zajmuje powierzchnię 10300 ha, z czego 15,6% stanowią lasy. Liczba mieszkańców w gminie wynosi 19 730 osób, z czego 7913 osób mieszka w granicach miasta (wg stanu na dzień 31.12.2021 r.). W skład gminy wchodzi 36 miejscowości wiejskich podzielonych na 28 sołectw oraz miasto Tłuszcz.
Na terenie Gminy Tłuszcz zlokalizowanych jest wiele bardzo ważnych punktów administracyjnych, takich jak:
- Filia Powiatowego Urzędu Pracy
- Komisariat Policji, Filia Wydziału Komunikacji
- Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej
- Środowiskowy Dom Samopomocy
- Psychologiczno – Pedagogiczna
- Punkt Pomocy Dziecku i Rodzinie
- Ośrodek Pomocy Społecznej
- trzy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej
- Centrum Usług Wspólnych
- Spółdzielnia Socjalna POŻYTEK
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
W zakresie edukacji Gmina posiada odpowiadającą potrzebom oświatowym sieć placówek: Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Tłuszczu
- Szkołę Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu
- Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kozłach
- Zespół Szkół w Jasienicy
- Zespół Szkół w Postoliskach
- Zespół Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi
- Szkołę Podstawową im. Ks. Jana Twardowskiego w Stryjkach
- Zespół Szkół im. Zofii Solarzowej w Miąsem
- Przedszkole Samorządowe „Baśniowa Kraina” w Tłuszczu
Działalność kulturalną prowadzą: Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej oraz Biblioteka Publiczna z siedmioma filiami. Kulturalnymi wizytówkami Gminy są: Chór Miejski „Lux Mea”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Zespół Wokalny Klubu Seniora „Uśmiech Jesieni”, a także Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy „Kalinki” KGW Miąse. Bardzo aktywnie w obszarze kultury działają stowarzyszenia, które organizują wiele ciekawych wydarzeń.
W samym centrum Tłuszcza zlokalizowany jest stadion miejski oraz boisko wielofunkcyjne „Orlik 2012”. Zimą funkcjonuje tzw. „Biały Orlik”, czyli ogólnodostępne lodowisko. W 1993 r. powołano Tłuszczański Klub Sportowy „Bóbr”, w skład którego wchodzą sekcje piłki nożnej, oraz sekcja biegowa. Oprócz tego aktywnie działają uczniowskie kluby sportowe oraz inne stowarzyszenia, wychodzące z bardzo ciekawymi inicjatywami, jak np. „Charytatywny Mecz 24-godzinny” czy „Liga Bobra”. Duże sukcesy w ogólnopolskich zawodach sportowych odnosi Koło Wędkarskie „Ciernik”.