Szanowni Państwo,
Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym-PIB, w ramach działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie wydobywania kopalin i wyeliminowania procederu prowadzenia eksploatacji bez wymaganej koncesji, informują.
Nielegalna eksploatacja kopalin w ostatnich latach stała się przedmiotem wielu postępowań, które w większości kończyły się decyzją ustalającą stosowną opłatę przez nadzór górniczy. Nierzadko ukaranymi były osoby fizyczne, które z własnej nieruchomości, prawdopodobnie wskutek niewiedzy, wydobywały kopaliny na własne potrzeby, bez znajomości przepisów w tym zakresie.
Zgodnie z art. 4 ustawy Prawo geologiczne i górnicze wydobywanie piasków i żwirów, przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego), bez prawa rozporządzania wydobytą kopaliną, jest możliwe, jeżeli jednocześnie wydobycie:
- będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych,
- nie będzie większe niż 10 m3 w roku kalendarzowym,
- nie naruszy przeznaczenia nieruchomości.
Warunkiem legalności takiej działalności jest zawiadomienie na piśmie z 7-dniowym wyprzedzeniem organu nadzoru górniczego, określające lokalizację zamierzonych robót oraz zamierzony czas ich wykonywania (wzór formularza w załączeniu).
Wydobywanie kopalin w większej ilości (powyżej 10 m3 w roku kalendarzowym) jest możliwe po uzyskaniu koncesji wydawanej przez właściwego starostę lub marszałka województwa.
Poradnik "Ogród w zgodzie z naturą"
"Kierujemy tę publikacje do wszystkich osób, które chcą dokonywać odpowiedzialnych
wobec przyrody wyborów i tak gospodarować swoim najbliższym
otoczeniem, aby przydomowe ogrody i tereny zielone nie tylko zapewniały
nam warunki do komfortowego wypoczynku poprzez poprawę
mikroklimatu, ale również wpisywały się w dbałość o środowisko naturalne."
Link do broszury na fundacyjnej stronie:
https://www.fundacjakim.pl/files/poradnik/ogrod-w-zgodzie-z-natura.pdf