Prawidłowe postępowanie ze środkami ochrony roślin i opakowaniami po nich
Środki ochrony roślin stosowane przez osoby fizyczne
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz.399) gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania. W tym celu uchwalają regulaminy utrzymania czystości i porządku w gminach, w których określone są zasady zbierania i odbierania odpadów komunalnych. W przypadku środków ochrony roślin, które mogą być stosowane przez osoby fizyczne - odpady tych środków można zakwalifikować do odpadów komunalnych ponieważ mowa tutaj o preparatach, które: mogą być wykorzystywane w gospodarstwach domowych i nie wymagają posiadania szczególnych uprawnień. Takie odpady można zawieść do PSZOK ponieważ zgodnie z art. 6r ust. 2d ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gmina przyjmuje wszystkie odpady komunalne (w tym niebezpieczne) wytworzone przez osoby objęte gminnym systemem odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.
Niebezpieczne środki ochrony roślin
Kwestie odbioru opakowań po środkach niebezpiecznych będących środkami ochrony roślin od podmiotów gospodarczych reguluje ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2024 r. poz. 927). W myśl art. 43 tej ustawy przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, którzy sprzedają środki niebezpieczne będące środkami ochrony roślin są zobowiązani do przyjmowania od użytkowników odpadów opakowaniowych po tych środkach. Natomiast użytkownik środków niebezpiecznych będących środkami ochrony roślin jest obowiązany zwrócić odpady opakowaniowe po tych środkach przedsiębiorcy, o którym mowa powyżej. Kto tego obowiązku nie wykona - podlega karze grzywny (art. 61 ww. ustawy). Odmowa przyjęcia takich opakowań przez sprzedawcę podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 1 000 000 zł (art. 56 ust. 1 pkt 13 w zw. z art. 57 pkt 3), wymierzanej przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (art. 58 ust. 1). Tak więc zwrócenie takiego opakowania do PSZOK, naraża na karę grzywny oraz grozi niewłaściwym zagospodarowaniem tego typu odpadów.
Podkreślić należy, że niektóre środki ochrony roślin, z uwagi na ich toksyczność np. fumiganty zawierające fosforek glinu i magnezu, mogą być stosowane jedynie przez profesjonalne, wyspecjalizowane i odpowiednio przeszkolone podmioty posiadające odpowiednie uprawnienia. Odpady tych środków są odpadami niebezpiecznymi. W celu prawidłowego zagospodarowania tych odpadów należy zgłosić się do firmy posiadającej uprawnienia do odbioru odpadów niebezpiecznych (tj. transportu, zbierania lub przetwarzania takich odpadów) uprzednio upewniwszy się, aby przekazywać te odpady wyłącznie sprawdzonym i legalnie działającym podmiotom.
Z uwagi na opisane powyżej obowiązki wynikające z przepisów, oraz szkodliwe właściwości środków ochrony roślin należy rygorystycznie zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa określone dla tych środków (określone np. na etykietach). Substancje te powinny być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, a opakowanie należy zwrócić do uprawnionych podmiotów. Opakowań takich nie można umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne.
Więcej informacji w tym zakresie można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, KRUS :
https://www.gov.pl/web/piorin/miejsca-zbiorki-odpadow-niebezpiecznych
https://www.gov.pl/web/piorin/dzialania-piorin--fumiganty
https://www.gov.pl/web/piorin/apel-do-dystrybutorow-o-wycofanie-niewlasciwie-sprzedanych-fumigantow2
https://www.gov.pl/web/piorin/apel-piorin--ostroznie-z-fumigantami
https://www.gov.pl/web/krus/jak-postepowac-ze-zuzytymi-opakowaniami-po-srodkach-ochrony-roslin
Pamiętajmy zdrowie i życie ludzkie jest dobrem najwyższym, zatem zadbajmy o nie wspólnie!
Szanowni Państwo,
Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym-PIB, w ramach działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie wydobywania kopalin i wyeliminowania procederu prowadzenia eksploatacji bez wymaganej koncesji, informują.
Nielegalna eksploatacja kopalin w ostatnich latach stała się przedmiotem wielu postępowań, które w większości kończyły się decyzją ustalającą stosowną opłatę przez nadzór górniczy. Nierzadko ukaranymi były osoby fizyczne, które z własnej nieruchomości, prawdopodobnie wskutek niewiedzy, wydobywały kopaliny na własne potrzeby, bez znajomości przepisów w tym zakresie.
Zgodnie z art. 4 ustawy Prawo geologiczne i górnicze wydobywanie piasków i żwirów, przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego), bez prawa rozporządzania wydobytą kopaliną, jest możliwe, jeżeli jednocześnie wydobycie:
- będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych,
- nie będzie większe niż 10 m3 w roku kalendarzowym,
- nie naruszy przeznaczenia nieruchomości.
Warunkiem legalności takiej działalności jest zawiadomienie na piśmie z 7-dniowym wyprzedzeniem organu nadzoru górniczego, określające lokalizację zamierzonych robót oraz zamierzony czas ich wykonywania (wzór formularza w załączeniu).
Wydobywanie kopalin w większej ilości (powyżej 10 m3 w roku kalendarzowym) jest możliwe po uzyskaniu koncesji wydawanej przez właściwego starostę lub marszałka województwa.
Poradnik "Ogród w zgodzie z naturą"
"Kierujemy tę publikacje do wszystkich osób, które chcą dokonywać odpowiedzialnych
wobec przyrody wyborów i tak gospodarować swoim najbliższym
otoczeniem, aby przydomowe ogrody i tereny zielone nie tylko zapewniały
nam warunki do komfortowego wypoczynku poprzez poprawę
mikroklimatu, ale również wpisywały się w dbałość o środowisko naturalne."
Link do broszury na fundacyjnej stronie:
https://www.fundacjakim.pl/files/poradnik/ogrod-w-zgodzie-z-natura.pdf