Informujemy organizacje pozarządowe, działające na terenie Naszej gminy o możliwości skorzystania z bezpłatnych konsultacji oraz szkolenia.
Bezpłatne szkolenia skierowane są do NGO z terenu powiatu wołomińskiego.
Informujemy przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych, działających na terenie powiatu wołomińskiego o możliwości udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Zapisy przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych:
Link do zapisów: https://app.evenea.pl/event/502423-21/
WAŻNE: Wrzesień 2021 r. to ważny miesiąc jeśli chodzi o wprowadzanie przepisów o dostępności. Organizacja będzie musiała w ofercie konkursowej opisać, jak będzie zapewniała dostępność, w tym ewentualnie dostęp alternatywny. To jest kwestia realizacji wymagań i to powinien być jeden z elementów oceny oferty.
Termin warsztatów: 16 października 2021 r.
Miejsce: 05-250 Radzymin, ul. Letnia 15 (miejsce dostępne dla osób z niepełnosprawnością)
Warsztaty będą odbywać się w godzinach 10.00 - 15.00
Prowadzący: Trener ze Stowarzyszenia BORIS
Dodatkowe informacje pod nr tel: 792 447 018 lub e-mail: cop.eserefka@gmail.com
WAŻNE: z bezpłatnego szkolenia mogą skorzystać NGO`sy, kluby sportowe, koła gospodyń wiejskich, OPS`y, OSP, placówki oświatowe, wolontariusze i grupy nieformalne chcące rozpocząć swoją działalność w III sektorze.
Podczas szkolenia omówione zostaną wymagania ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w kontekście organizacji pozarządowych. Szkolenie obejmie wdrożenie do ustawy, obowiązki jakie organizacje pozarządowe będą realizować, rozwiązania jakie można wdrożyć w strukturach swojej organizacji.
WAŻNE: jeśli potrzebujesz wsparcia podczas szkolenia – zgłoś nam to
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów na koniec otrzymają certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.
WAŻNE: Każdy obywatel może poinformować podmiot publiczny o braku dostępności danego miejsca czy wydarzenia. Co ważne, zapewnienie dostępności, np. dla uczestników danego projektu może być oceniane przy składaniu ofert przez organizacje pozarządowe, a umowa na realizację zadań publicznych będzie zawierała stosowne zapisy związane z włączeniem osób ze szczególnymi potrzebami.
Planując realizację projektów zachęcamy do przemyślenia ich pod kątem dostępności, która może dotyczyć różnych aspektów, np. tekst alternatywny na stronie internetowej, miejsce dla asystenta osoby z niepełnosprawnością podczas wydarzenia, audiodeskrypcja filmów, czy tłumaczenia na PJM. Ważne jest, aby w kosztorysie oferty uwzględnić wysokość środków przeznaczonych na realizację podobnych działań.
Masz dodatkowe pytania? skorzystaj z bezpłatnych porad naszych ekspertów (doradca ds NGO, księgowa i prawnik). Rejestracja na indywidualne konsultacje: https://stowarzyszenie-radzyminskie-for.reservio.com
Warto podkreślić, że dostępność to nie jest nowy wymóg. Brak dyskryminacji i równość wobec prawa to podstawy zawarte w Konstytucji RP, jednak ustawa znacznie doprecyzowuje tę kwestię. Akty prawne dotyczące dostępności: ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z 19 lipca 2019 r.; ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z 4 kwietnia 2019 r.; ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się z 19 sierpnia 2011 r.; Konstytucja RP ( 1997 r. r.) art. 32; Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (osób z niepełnosprawnościami) z 2006 r. (ratyfikowana przez Polskę w 2012 r. r.) art. 9
Realizację zadania w latach 2021 - 2022 dofinansowano z budżetu Powiatu Wołomińskiego kwotą 70.000 zł w ramach umowy o realizację zadania publicznego w zakresie: Działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zawartej pomiędzy Powiatem Wołomińskim,a Stowarzyszeniem "Radzymińskie Forum" z Radzymina, zawartej w dniu 31 grudnia 2020 r