Jest w naszej gminie takie miejsce, gdzie każdego roku wspominamy wydarzenia 1 września 1939r. Jest to Pomnik Straceń znajdujący się w lesie na Konarach. Miejsce, gdzie czcimy pamięć poległych i walczących Bohaterów, gdzie wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale także światowej tragedii, rocznicę zwycięstwa nienawiści i agresji. 83 lata temu, gdy Polska została zaatakowana, cały Naród był gotów odpowiedzieć na ten zbrojny najazd, podejmując wojnę w obronie śmiertelnie zagrożonej Ojczyzny. Tysiące osób stawały się ofiarą więzień, tortur i egzekucji. Ginęli ludzie pozostający poza zasięgiem działań wojennych, jako ofiary bombardowań oraz systematycznego terroru. Rozmiar cierpień zadanych osobom, rodzinom, środowiskom, jest niezwykle trudny do wyliczenia. Bohaterowie tamtych czasów mimo zadawanego bólu walczyli – walczyli za siebie, za swoich bliskich, za swoją Ojczyznę.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą polową odprawioną przez proboszcza parafii
Bł. Męczenników Podlaskich ks. Jacka Turka. Po zakończeniu Mszy Św. oraz odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, który przywołał słowa ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z 5 maja 1939 roku: „Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną.... Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę - wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor". Słowa te brzmią wyjątkowo w miejscu, które pamięta dramat bezbronnych i odważnych bohaterów oraz wydarzeń 1 września 1939 roku. „Nasza obecność w tym miejscu ma wymiar bardzo konkretny. Jest symbolem ciągłości pamięci. Bezmiaru krzywd wyrządzonych w czasie wojny nie sposób opisać. Dramat II wojny światowej budzi w nas pragnienie zachowania pamięci o tamtych strasznych czasach.”- powiedział
Ofiarom wojny z lat 1939 – 1944 oddano hołd w Apelu Poległych, który odczytał Pan Andrzej Kruk. Następnie delegacje władz samorządowych, placówek oświatowych oraz zaproszonych gości złożyły pod pomnikiem wieńce.
Dziękujemy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Tłuszcza pod batutą kapelmistrza Sławomira Łagockiego oraz Chórowi Miejskiemu Lux Mea pod dyrekcją Pani Moniki Szczęsnej za oprawę muzyczną uroczystości, a także Harcerzom z Towarzystwa Skautowego „HORN” za pełnienie warty honorowej przy Pomniku Straceń. Dziękujemy pocztom sztandarowym które tworzyli przedstawiciele jednostek ochotniczej straży pożarnej oraz uczniów szkół. Na zakończenie zebrani goście mogli wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Chóru Miejskiego Lux Mea.