Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem
I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. My, spadkobiercy historii i potomkowie bohaterów, mamy zaszczyt każdego roku świętować rocznicę tamtych wielkich wydarzeń.
Tłuszczańskie obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali dziekan dekanatu tłuszczańskiego ks. Dariusz Skwarski wraz z wikarym ks. Jackiem Wąsowskim. Oprawę Mszy Świętej zapewnił Chór Miejski Lux Mea po dyrekcją dyrygent Pani Moniki Zawadki. Następnie przy dźwiękach marsza w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej, której jak zawsze towarzyszył kapelmistrz Sławomir Łagocki, przemaszerowaliśmy na halę sportową przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu oraz powitaniu gości głos zabrał Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk. W swoim przemówieniu odniósł się do dzieła wielkiego Polaka - Henryka Sienkiewicza „Potop” oraz analogii wydarzeń opisanych w drugiej części trylogii, które miały miejsce w latach 1655-1656 do tych, które dzieją się obecnie.
Zebrani goście oraz publiczność długo czekali na występ artystyczny, ponieważ pandemia koronawirusa uniemożliwiła w poprzednich latach zaprezentowanie się na scenie uczniów.
W tym roku aktorami, tancerzami i piosenkarzami stali się uczniowie Zespołu Szkół w Jasienicy, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w montażu słowno-muzycznym, a ten bez wątpienia zachwycił zebraną publiczność, bowiem owacje nie miały końca. Wasz sukces to niewątpliwie talent, ciężka praca i dziesiątki prób, ale także zaangażowanie i wizja nauczycielek, które towarzyszyły Wam podczas procesu twórczego, będąc jednocześnie reżyserkami tego widowiska. Po raz kolejny dziękujemy Paniom: Annie Sękowskiej, Lidii Dziubałtowskiej, Annie Lidii Lachor, Martynie Leśniewskiej, Jolancie Malinowskiej, Agnieszce Jankowskiej oraz Grażynie Dąbrowskiej- Rudzińskiej. Dziękujemy również dyrektor Zespołu Szkół w Jasienicy Pani Małgorzacie Staniszewskiej oraz dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu wraz z pracownikami za pomoc przy organizacji uroczystości.
Dziękujemy także za obecność pocztom sztandarowym, które reprezentowała młodzież
z placówek oświatowych, Terenowego Koła Pszczelarzy oraz jednostek OSP, a także harcerzom z towarzystwa Skautowego Horn, którzy po raz kolejny pełnili wartę podczas Mszy Św. Dziękujemy także Grupie Rekonstrukcyjnej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak”, Chórowi Miejskiemu LUX MEA oraz Młodzieżowej Orkiestrze Dętej. Podziękowania kierujemy również w stronę Komendanta Komisariatu Policji w Tłuszczu Pana Tomasza Młynarczuka oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tłuszczu za zabezpieczenie trasy przemarszu.
Dziękujemy za obecność naszym mieszkańcom, którzy zdecydowali się wspólnie z nami świętować 104 rocznicę odzyskania niepodległości, wolności i zwycięstwa.