29 lutego zdarza się raz na 4 lata, a wydarzenie jakie tego dnia odbyło się w naszej gminie raz w historii. Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne zostało oficjalnie otwarte, a Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk przekazał klucze Kierownik Ewie Przywoźnej. Na tę chwilę szczególnie czekało 20 osób z niepełnosprawnością z terenu naszej gminy, którzy będą przebywać w budynku (6 osób na pobyt całodobowy i 14 na pobyt dzienny) oraz wszystkie osoby zaangażowane w realizację inwestycji. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Joanna Jędrasik oraz Prezes Spółdzielni Socjalnej Pożytek Ewelina Gzowska przybliżyły zebranym gościom bardzo szeroki zakres działań, jakie są podejmowane, aby nieść wsparcie i pomoc osobom słabszym, chorym i z niepełnosprawnościami. Otwarcie Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego jest kolejnym ogniwem w łańcuchu wsparcia, jaki tworzy Gmina Tłuszcz.
Prezes firmy Wykonawczej- Ekoinbud Tomasz Balcerowski podkreślił, że powstanie budynku „nie byłoby możliwe, gdyby nie wizjonerstwo Burmistrza Tłuszcza. Władzom od początku zależało, aby powstał w krótkim czasie, co udało się dzięki zastosowaniu technologii XXI wieku- szkieletu drewnianego. Podczas budowy zastosowano najnowocześniejsze na świecie materiały pod względem izolacyjności, co w połączeniu z jego ekologicznością i zamontowaniem paneli fotowoltaicznych tworzy wyjątkowy obiekt pod względem inżyniersko- budowlanym. Przykład z Tłuszcza wzięła Gmina Michałowice, gdzie powstaje bliźniaczy obiekt”.
„Życzę sobie, aby na mapie naszego kraju było więcej takich miejsc i osób, które z pełnym zaangażowaniem i otwartym sercem oferują swoją pomoc słabszym i osobom z niepełnosprawnościami. Będę stawiała Was za przykład, bo to co usłyszałam i zobaczyłam zasługuje na docenienie”- powiedziała Posłanka Joanna Wicha
W budynku o powierzchni 500 m2 dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych specjalistyczna i profesjonalna kadra będzie świadczyła różnorodne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych usługi, tj. usługi opiekuńcze, usługi asystenckie, zajęcia z psychologiem, zajęcia ruchowe/rehabilitacyjne, logopedyczne, z arteterapii oraz muzykoterapii, a także zajęcia kulinarne. Osoby przebywające w COMie będą miały zapewnioną również całodobową opiekę i pomoc pielęgniarską. Wiemy, że jest to także ważne dla rodzin osób, które będą tu przebywały, bowiem będą miały swoich rodziców, dziadków i rodzeństwo blisko domu. Nadal będziemy dbać o potrzeby naszych mieszkańców, obserwując, słuchając i podchodząc indywidualnie do każdej z osób dbając nie tylko o ich zdrowie, ale także o aspekt społeczny i kulturowy.
Inwestycja kosztowała 5,08 mln zł, z czego ponad 3,05 mln Gmina pozyskała z Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” oraz środków z Funduszu Solidarnościowego.