Od miesiąca na terenie Gminy Tłuszcz prowadzona jest kontrola wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych pod kątem segregacji odpadów komunalnych. Podczas kontroli pracownicy Urzędu Miejskiego w Tłuszczu niejednokrotnie stwierdzali, że odpady komunalne są zbierane w sposób niezgodny z przyjętymi zasadami. Najczęstsze błędy polegały na mieszaniu poszczególnych frakcji odpadów np. szkła z plastikiem, papieru z plastikiem, zmieszanych odpadów z odpadami bio itp.
W najbliższym czasie rozpoczną się kontrole nieruchomości w zakresie przestrzegania przez mieszkańców zasad segregacji odpadów. Sprawdzane będą pojemniki na odpady zmieszane oraz worki, w których znajdujące się odpady podlegają selektywnej zbiórce. W przypadku stwierdzenia, że odpady są zbierane niezgodnie ze złożoną deklaracją właściciel nieruchomości otrzyma informację wraz z pouczeniem. Kolejne naruszenie zasad segregacji na danej nieruchomości będzie skutkowało naliczeniem opłaty podwyższonej - właściciel nieruchomości zostanie obciążony opłatą w wysokości 72 zł od osoby.
Kontroli będą podlegały również zgłoszone w deklaracji kompostowniki. W stosunku do właścicieli nieruchomości, u których pracownicy urzędu stwierdzą brak kompostowników zostaną wszczęte postępowania w celu wydania decyzji o utracie zwolnienia z tytułu posiadania kompostownika.
Ponadto, pracownicy Urzędu Miejskiego w Tłuszczu na bieżąco weryfikują deklaracje za gospodarowanie odpadami komunalnymi w celu sprawdzenia zgodności z aktualnymi danymi meldunkowymi w urzędzie oraz posiadanymi informacjami o dzieciach uczęszczających do gminnych placówek edukacyjnych, bądź wypłat świadczeń 500+. Do najczęstszych błędów właścicieli nieruchomości należy brak zmiany deklaracji w przypadku narodzin dziecka, bądź wprowadzenia się dodatkowej osoby.
W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji złożonej przez właścicieli nieruchomości, mieszkańcy będą wzywani do udzielania wyjaśnień oraz do złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stosownie do art. 262 i art. 262a Ordynacji podatkowej strona, która pomimo prawidłowego wezwania organu podatkowego nie stawiła się osobiście bez uzasadnionej przyczyny, będąc do tego zobowiązana lub bezzasadnie odmówiła złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin lub udziału w innej czynności może zostać ukarana karą porządkową do 2 800 zł.
Niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
lub podanie w niej niewłaściwych danych dotyczących ilości osób zamieszkałych nieruchomość, stanowi wykroczenie. Tym samym podlega karze grzywny zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia.
Dokładna rozpiska jak segrogować tutaj: http://tluszcz.pl/strona-3398-segregacja.html
Postawa prawna:
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymania czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439 z poźń. zm.)