Zostaliśmy laureatami programu „Gmina otwarta na inwestycje”!
3 marca 2020r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym podczas ogólnopolskiej konferencji EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI odbyła się uroczysta gala finałowa programu „Gmina otwarta na inwestycje”. Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk miał zaszczyt odebrać statuetkę potwierdzającą zdobycie tytułu „Gminy Otwartej na Inwestycje”. Gmina Tłuszcz przystępując do programu musiała spełniać podstawowe kryteria tj. bieżąca komunikacja na temat budowy sieci szerokopasmowej w gminie, pomoc w sprawnym uzyskaniu zgód i pozwoleń budowlanych czy optymalizacja opłat administracyjnych.
Program „Gmina otwarta na inwestycje” został objęty patronatem Ministerstwa Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa, której zadaniem jest wspieranie dobrych praktyk we współpracy władz samorządowych z operatorami telekomunikacyjnymi przy budowie infrastruktury światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Istotnym celem programu jest umożliwienie biorącym w nim udział gminom dynamicznego rozwoju i nadgonienia dystansu technologicznego wobec wysokorozwiniętych regionów Unii Europejskiej.
Światłowód w gminie odpowiada na potrzeby nie tylko mieszkańców, ale też przedsiębiorców, którzy planując inwestycje analizują także jakość infrastruktury IT, szybkość dostępnego w gminie internetu i jakość łączy. Łącza światłowodowe zapewniają obecnie najlepsze warunki prowadzenia biznesu. Dołączenie do grona gmin posiadających dostęp do internetu światłowodowego ma też ogromny wpływ na postrzeganie gminy przez potencjalnych inwestorów. Wizerunek gminy otwartej na inwestycje sprzyja budowaniu relacji biznesowych i zwiększa ich potencjał inwestycyjny w oczach partnerów.
Orange Polska buduje sieć światłowodową na terenie gminy TŁUSZCZ, w ramachprojektu „Warszawski Wschodni I Warszawa Orange Światłowód”. Projekt jest realizowany z dofinansowaniem ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).
Celem inwestycji jest likwidacja internetowych „białych plam” na mapie Polski i dostarczenie ultraszybkiego i stabilnego internetu mieszkańcom oraz zmniejszenie technologicznego dystansu w stosunku do lepiej rozwiniętych cyfrowo regionów kraju.
Internet nowej generacji jest przepustką do nieograniczonych możliwości dostępu do informacji i rozrywki oraz różnego rodzaju aplikacji, które zmieniają sposób komunikacji, pracy oraz funkcjonowania we współczesnym świecie. Stanowi bazę do dynamicznego rozwoju gospodarczego i społecznego.
Zakres inwestycji został określony na podstawie listy adresowej przygotowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - regulatora rynku telekomunikacyjnego. Wykaz adresów, objętych projektem realizowanym przez Orange Polska, dostępny jest na stronie: https://www.orange.pl/view/popc
Realizacja inwestycji została podzielona na dwa etapy.
W pierwszym światłowody zostały doprowadzone do szkół i placówek edukacyjnych zakwalifikowanych do projektu w miejscowościach: TŁUSZCZ, MIĄSE, STRYJKI, JASIENICA, KOZŁY, POSTOLISKA.
Placówki te, na bazie wybudowanego przez Orange Polska światłowodu, mogą korzystać
za pośrednictwem firmy NASK z dostępu do internetu oraz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co gwarantuje im rozwój nowoczesnych form kształcenia oraz zdobywanie nowych kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https://ose.gov.pl/.
Drugi etap realizacji projektu POPC obejmuje budowę sieci światłowodowej do wytypowanych gospodarstw domowych. Inwestycje realizowane są sukcesywnie, a ich zakończenie planowane jest pod koniec 2020r.
Poniżej załączamy wykaz miejscowości podłączonych już do sieci szerokopasmowej:
- TŁUSZCZ- podłączono 23 adresy i 2 szkoły
- MIĄSE- podłączono 25 adresów i szkołę
- STRYJKI- podłączono 25 adresów i szkołę
- JASIENICA- podłączono szkołę
- KOZŁY- podłączono szkołę
- POSTOLISKA- podłączono szkołę
Informacje o kolejnych odbiorach będą przekazywane po zakończeniu prac.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, inwestycja realizowana jest do granicy działek na których znajdują się budynki jednorodzinne oraz do części wspólnej budynków wielorodzinnych. W drugim przypadku konieczna jest zgoda zarządcy lub współwłaścicieli nieruchomości. Odmowa ze strony właścicieli budynków wielorodzinnych na doprowadzenie sieci do budynku uniemożliwi jej wykonanie.
Serdecznie zachęcamy Państwa do potwierdzania zgody na realizację inwestycji.
Źródło: uniaswiatlowodowa.pl
23 maja 2019r. Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk uczestniczył w konferencji inaugurującej program „Gmina otwarta na inwestycję” zorganizowanej przez Orange Polska. Konferencja była okazją do zaprezentowania celów i założeń programu, a także korzyści, jakie program zapewnia biorącym w nim udział gminom. Dzięki uczestnictwa w programie można przyspieszyć budowę światłowodowego internetu dla mieszkańców i lokalnych firm, zwiększyć konkurencyjność swojej miejscowości i zyskać szanse aktywnego udziału w budowaniu cyfrowej przyszłości Polski. Program odbywa się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Program „Gmina otwarta na inwestycje” to pierwsza w Polsce inicjatywa, której zadaniem jest wspieranie dobrych praktyk we współpracy władz samorządowych z operatorami telekomunikacyjnymi przy budowie infrastruktury światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Istotnym celem programu jest umożliwienie biorącym w nim udział gminom dynamicznego rozwoju i nadgonienia dystansu technologicznego wobec wysokorozwiniętych regionów Unii Europejskiej.
Gminy przystępujące do programu po spełnieniu podstawowych kryteriów tj. bieżąca komunikacja na temat budowy sieci szerokopasmowej w gminie, pomoc w sprawnym uzyskaniu zgód i pozwoleń budowlanych czy optymalizacja opłat administracyjnych otrzymają tytuł „Gminy otwartej na inwestycje”. Dla najaktywniejszych jednostek samorządów terytorialnych nagrodami będą interaktywne ławeczki lub warsztaty i szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe mieszkańców tych gmin.
Planowane są także nagrody specjalne dla dwóch zwycięskich gmin, którymi będą dodatkowe inwestycje światłowodowe lub rozbudowa sieci mobilnej. Warunkiem otrzymania tych nagród będzie pozytywna analiza popytu.
Światłowód w gminie odpowiada na potrzeby nie tylko mieszkańców, ale też przedsiębiorców, którzy planując inwestycje analizują także jakość infrastruktury IT, szybkość dostępnego w gminie internetu i jakość łączy. Łącza światłowodowe zapewniają obecnie najlepsze warunki prowadzenia biznesu. Dołączenie do grona gmin posiadających dostęp do internetu światłowodowego ma też ogromny wpływ na postrzeganie gminy przez potencjalnych inwestorów. Wizerunek gminy otwartej na inwestycje sprzyja budowaniu relacji biznesowych i zwiększa ich potencjał inwestycyjny w oczach partnerów.