Od 1 kwietnia 2021 roku w Urzędzie Miejskim w Tłuszczu można uzyskać wsparcie w zakresie wypełnienia dokumentacji do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Burmistrz Tłuszcza 24 maja 2021 roku podpisał Porozumienie z WFOŚiGW w Warszawie, na podstawie którego prowadzony jest Punkt Konsultacyjno – Informacyjny Czyste Powietrze. Konsultacje odbywają się w Urzędzie Miasta w pokoju nr 8 w poniedziałki i wtorki.
W praktyce konsultacje odbywają się osobiście w Punkcie, mogą być także telefonicznie czy mailowo. Zainteresowana osoba dzwoni do Urzędu Miasta do Wydziału Ochrony Środowiska tel. 29 642 30 56 i umawia się na spotkanie z pracownikiem Punktu podając swoje dane osobowe, numer telefonu oraz adres mailowy. Na podanego maila przesyłana jest informacja o niezbędnych dokumentach i danych na pierwsze spotkanie. Podczas spotkania przygotowywany jest wniosek do Urzędu Miasta, na podstawie którego pracownik Punktu pomaga w założeniu konta na Portalu Beneficjenta. Następnie wypełniony jest wniosek do WFOŚIGW do Warszawy. Gotowy wniosek składany jest elektronicznie i jednocześnie wysyłany w wersji papierowej, którą podpisuje wnioskodawca, a załączniki w formie oświadczeń podpisuje współmałżonek oraz współwłaściciele nieruchomości. Nadawany jest z urzędu numer kancelaryjny wniosku i wysyłany do adresata do Warszawy. Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku to obecnie około 3 miesięcy. Należy zaznaczyć, że nie zdążyło się, aby po weryfikacji pracownika Punktu wniosek nie uzyskał dofinansowania.
Poprzez Punkt zostało złożonych do WFOŚiGW w Warszawie już ponad 70 wniosków o dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze. Wnioskodawcy z terenu gminy Tłuszcz najczęściej składają wnioski na wymianę pieca węglowego na piec gazowy, a gdy nie ma sieci gazowej decydują się na piece pelletowe lub na pompę ciepła, ale przy tym rozwiązaniu wnioskują również o instalację fotowoltaiczną. Sporadycznie mieszkańcy decydują się na ogrzewanie elektryczne. W ramach termomodernizacji mieszkańcy składają wnioski na: wymianę okien na takie, które nie mogą przekroczyć 0,9 W/(m2·K), czyli współczynnik przenikania ciepła U do 0,9; wymianę drzwi zewnętrznych, gdzie U może być do 1,3 W/(m2·K); docieplenie ścian zewnętrznych wraz z elewacją, parapetami i orynnowaniem; docieplenie poddasza lub stropodachu oraz docieplenie podłogi na gruncie. Należy pamiętać że przy dociepleniach potrzebna jest weryfikacja ich grubość w kalkulatorze grubości izolacji.
Zainteresowanie mieszkańców jest duże, bo poprzez Punkt udzielono 311 konsultacji. Nie każda osoba, której udzielono informacji o zasadach dofinansowania Programu Czyste Powietrze decyduje się na złożenie wniosku o dofinansowanie. Program przewiduje tylko dofinasowania na wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe i nie można wymienić starego pieca gazowego czy olejowego na nowy i uzyskać dofinansowanie. Drugą, obecnie dość istotną kwestią jest likwidacja i zezłomowanie nie ekologicznego źródła ciepła. Mieszkańcy obawiają się zlikwidować piec węglowy, aby przy obecnie rosnących cenach gazu i prądu nie pozostać bez ogrzewania, bo ich nie będzie stać na zakup paliwa. Podstawowym problemem jest nieuregulowany stan prawny nieruchomości.
W ramach Porozumienia pracownik Punktu organizuje spotkania dla mieszkańców. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 23 września 2021 roku. Zainteresowane osoby mogą dowiedzieć się z o Programie i kwotach dofinasowania z wyłożonych w Urzędzie broszur i ulotek.
Jak zauważają mieszkańcy proces składania wniosku o dofinansowanie nie byłby dla wielu osób do przebrnięcia, gdyby nie otrzymali merytorycznej i formalnej pomocy w Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym Programu Czyste Powietrze. Obecnie część wnioskodawców, którzy składali wnioski o dofinasowanie wiosną zrealizowali już swoje inwestycje i potrzebują kolejnej pomocy, teraz w przygotowaniu rozliczenia, gdzie trudności sprawia poprawne wypełnienie protokołów odbioru, przygotowanie wniosku o płatność oraz przedstawienia poprawnych załączników wynikających z instrukcji.
W ostatnim czasie pomimo wzrostu cen gazu, prądu i materiałów budowlanych oraz nadchodzącego okresu zimowego nie obserwujemy spadku zainteresowania uzyskaniem dofinasowania w Programie Czyste Powietrze.
Magdalena Suchenek
Punktu Konsultacyjno – Informacyjny Czyste Powietrze