Koncerty kolęd w wykonaniu Chóru Miejskiego LUX MEA stały się niejako noworoczną tradycją, a nasi muzycy z wielką radością prezentują świąteczny repertuar w parafiach na terenie Gminy Tłuszcz. W niedzielę 9 stycznia 2022r. mieli zaszczyt zaśpiewać w Kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Tłuszczu. Chórzyści pod batutą dyrygent Moniki Szczęsnej zaprezentowali utwory: „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Kołysanka dla Jezusa”, „Stoi szopka” – pieśń pochodząca z pobliskiego Sulejowa, opracowana specjalnie dla naszego Chóru przez Macieja Cegielskiego, „Cóż to za dziecię”, „My też pastuszkowie”, „Wśród nocnej ciszy”, „Bracia, patrzcie jeno” oraz „Bóg się rodzi”.
Swoje podziękowanie dla tłuszczańskich muzyków skierował Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, który na ręce Pani dyrygent Moniki Szczęsnej złożył kwiaty w dowód uznania za przygotowanie chórzystów do koncertu oraz w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Pani Emilia Oleksiak – społeczny doradca marszałka. Wraz z Nowym Rokiem na wniosek Burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik postanowił uhonorować wieloletnią działalność w dziedzinie kultury Pana Stefana Mikiciuka- jednego z chórzystów, przyznając mu Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Taki sam medal, w 2014 roku, otrzymał cały Chór LUX MEA, co było dla nich niesamowitym i wyjątkowo podniosłym wydarzeniem. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.
Wszystkich, którzy zechcieliby wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Miejskiego LUX MEA zapraszamy w najbliższą niedzielę 16 stycznia do Parafii we Franciszkowie (Msza Św. o godz. 9.00) lub Parafii w Postoliskach (Msza Św. o godz. 12.00).
Stefan Mikiciuk- obecnie emeryt, wykształcenie pedagogiczne, zawód nauczyciel muzyki w stopniu dyplomowanym oraz wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Ołdakach (dziś w Stryjkach)- pełnił tę funkcję przez 19 lat, radny Rady Miejskiej kadencji 2010-2014
był inicjatorem stworzenia amatorskiego mieszanego chóru LUX MEA w Tłuszczu. Wówczas był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Ołdakach (dziś w Stryjkach), nauczycielem muzyki. Pełnił tę funkcję przez 19 lat. Zostałem dyrektorem, któremu powierzono misję wybudowania nowego obiektu w miejsce starej, drewnianej szkoły – liczyła ona wówczas około 200 uczniów.
Swoją przygodę z chórem zaczynał w chórze nauczycielskim w Wołominie, który powstał w 1973r. z inicjatywy Pani Henryki Suchenek. Kiedy zaczęły się nawet pierwsze sukcesy chóru, nastąpiła reforma w wyniku której powstało województwo ostrołęckie. Zmieniły się rejony i Tłuszcz znalazł się w województwie ostrołęckim. Choć może ciężko w to uwierzyć, Pan Stefan Mikiciuk dojeżdżał do Ostrołęki oddalonej o blisko 100 km raz w tygodniu na próby i koncerty chóru nauczycielskiego. Jego największym marzeniem było, żeby chór był na miejscu, żeby nigdzie nie dojeżdżać. Gdy w 2002r. Burmistrzem Tłuszcza został Krzysztof Białek, powiedział mu, że nie odpuści i chór w Tłuszczu musi istnieć. Pomysł spotkał się z bardzo życzliwym poparciem Burmistrza i dyrektora Centrum Kultury Pawła Ołdaka, wyrażającym się we wsparciu finansowym i lokalowym. Urosły mu skrzydła i rozpoczął prace organizacyjne, które trwały od jesieni 2002 do lutego 2003 r. Ten czas wykorzystano na rozpropagowanie idei powstania chóru, pozyskania śpiewających i – co najtrudniejsze – znalezienie i zatrudnienie dyrygenta. Pierwszym dyrygentem został Maciej Cegielski, który ukończył Wydział Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Warszawie.
5 lutego 2003r. odbyło się pierwsze spotkanie z grupą kilkudziesięciu osób, które były chętne
do wstąpienia w szeregi chóru. Wszyscy byli zaszokowani zainteresowaniem. Tego dnia, chór miejski Lux Mea oficjalnie zainaugurował działalność. W sali widowiskowej Centrum Kultury w Tłuszczu nastąpiło spotkanie około sześćdziesięcioosobowej grupy chętnych do śpiewania. Pod kierownictwem wybitnych profesjonalistów- dyrygentów (przez lata byli to Maciej Cegielski, Magdalena Hutek, a obecnie Monika Szczęsna) chór „Lux Mea” od 5 lutego 2003 r. podczas cotygodniowych spotkań pracuje nad swoim repertuarem. Obecnie w zajęciach chóru uczestniczy ok. 30 osób, a lista jest wciąż otwarta. Nie są to jedynie mieszkańcy Tłuszcza, bo przyjeżdżają też chętni do śpiewu z Postolisk, Stryjek, Jasienicy, Chrzęsnego, Radzymina, Zabrodzia i Jarzębiej Łąki. Chórzyści to ludzie w różnym wieku, aktywni zawodowo, uczniowie i emeryci. Zespół stanowią ludzie, którzy lubią śpiewać, chętne pracują, tworzą wspaniałą atmosferę, co ze świetnym przygotowaniem pozwoliło opracować dotąd setki utworów o bardzo różnym charakterze. Są to pieśni patriotyczne, ludowe, religijne, kolędy i inne. Swój repertuar chór zaprezentował publicznie setki razy na różnych uroczystościach lokalnych m. in. w Tłuszczu, Franciszkowie, Klembowie, Strachówce, ale także Sochaczewie, Wołominie i Warszawie Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii chóru było powitanie premiera Turcji, który przyjechał do Warszawy wykonaniem hymnu tureckiego i polskiego.
Wszyscy chórzyści uczestniczą corocznie w warsztatach szkoleniowych, które są organizowane przez Burmistrza Tłuszcza i dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, a na które są zabezpieczone środki w budżecie Gminy Tłuszcz. Dają one możliwość poszerzania repertuaru, doskonalenia umiejętności wokalnych, zacieśniając też więzy przyjaźni i koleżeństwa.
Blisko 20 lat działalności chóru jest efektem społecznego zaangażowania i poświęcenia dla kultury.
20 lat wspólnej pracy, wysiłku, występów, wzlotów i upadków, radości i smutków nie mogłoby się wydarzyć, gdyby nie pomysł i organizacja Pana Stefana, który bardzo mocno wierzył w możliwość realizacji swojego marzenia, jakim było utworzenie chóru w Tłuszczu. Od tej pory Chór Lux Mea jest wszędzie tam, gdzie zachodził społeczna potrzeba: uroczystości kościelne i państwowe, święta, jubileusze. Jest to efekt wieloletniego i wytrwałego trudu, żmudnych i wyczerpujących godzin prób, ciągłej troski, a przede wszystkim ogromnego zaangażowania zarówno osób wspierających działalność chóru, jak i jego nieformalnego dyrektora- Pana Stefana Mikiciuka. To właśnie on tuż po zakończeniu jednych warsztatów chóru spędza długie godziny przed komputerem, aby znaleźć jak najlepsze miejsce na kolejny wyjazd.
Oprócz działalności w chórze miejskim jest także Prezesem męskiego chóru kościelnego Cantate Deo działającym przy Parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. 21 lat temu przyczynił się do jego reaktywacji i od tego czasu zrzesza ok. 20 mężczyzn, którzy uświetniają uroczystości kościelne. Pan Stefan Mikiciuk pozyskał sponsorów, dzięki którym każdego roku udaje się wyjechać na kilkudniowe warsztaty, podczas których opracowywane są kolejne utwory.
Pan Stefan Mikiciuk jest fundamentem rozwoju muzyki chóralnej w Gminie Tłuszcz. Dzięki jego zaangażowaniu udało się rozsławić działalność chóru Lux Mea na okolice oraz całe województwo mazowieckie.