1 stycznia minęło 55 lat od nadania Tłuszczowi praw miejskich. 1 stycznia 1967 roku prawa miejskiego otrzymały także Ząbki i Marki, a dwa lata później Łochów i Kobyłka.
Aby opisać okoliczności, które doprowadziły do tego jakże ważnego i historycznego wydarzenia, zacytujemy fragment książki autorstwa Stanisława Kielaka pt. „Tłuszcz wieś – osada - miasto 1447-1980”. Książka została wydana z inicjatywy i funduszy Stowarzyszenia Rodu Kielaków „Siewba”. Powstała pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Wielu późniejszych badaczy korzystało z przedstawionych w niej ustaleń w swoich publikacjach.
„W 1954 roku przeprowadzono reformę administracyjną i wyszła ustawa o radach narodowych, na mocy której gminy zostały podzielone na gromady. Tłuszcz stał się gromadą, zniesiono stanowisko wójta, a na czele administracji stanął przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej, którym w Tłuszczu został Franciszek Dzięcioł. Mieszkańcy Tłuszcza odczuli to jako degradację, ponieważ pociągało to za sobą zmniejszenie dostaw węgla oraz okrojenie budżetu. Dlatego też rozpoczęto usilne starania o przyznanie Tłuszczowi statusu osiedla i sprawa ta była wielokrotnie poruszana na sesjach Rady Narodowej. Delegacje, w skład których wchodzili: Franciszek Dzięcioł (poseł na Sejm PRL w latach 1952-1956), Franciszek Przybysz, Stefan Dobosz z Tłuszcza i inni, wyjeżdżały z tym postulatem do władz, aż wreszcie w 1957 roku Tłuszcz otrzymał status osiedla. Kadencja Rady Narodowej wygasła 1 stycznia 1957r., a przewodniczącym nowej Rady Osiedlowej został wybrany Stanisław Hoff, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje, czyli do połowy 1965r. Kolejnymi sekretarzami Prezydium Rady byli: Franciszek Piszcz, Bronisława Jarczyńska, Alina Kruk i Janina Krowicka. Jednym z głównych problemów, którymi zajęła się nowa administracja było uzyskanie przez Tłuszcz statusu miasta. W ty celu delegacje, w skład których wchodzili: Franciszek Przybysz, Czesław Żabik, Franciszek Dzięcioł, Zbigniew Rosa i Stefan Dobosz z Tłuszcza, wjeżdżały do władz powiatu, województwa, Rady Ministrów i do Rady Państwa.
W połowie 1965 roku odbyły się wybory do Rad Narodowych i ukonstytuowało się nowe Prezydium PRN, którego przewodniczącym został wybrany członek PZPR Tadeusz Najs. Pełnił on tę funkcję przez dwie kadencje, do 1 stycznia 1972 roku. Funkcje Sekretarzy Prezydium pełnili kolejno- Alicja Skuzińska, Krzysztof Piwowarski i Wanda Śmiarowska.
Po długich staraniach i zabiegach dnia 1 stycznia 1967 roku Tłuszcz otrzymał prawa miejskie.” [1]
Zdjęcie przedstawia siedzibę Urzędu Miejskiego mniej więcej w czasie, gdy Tłuszcz otrzymał prawa miejskie i pochodzi ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.
Jeśli obserwują nas osoby, które pamiętają jak wyglądał Tłuszcz w 1967 roku i mogą przybliżyć młodszym mieszkańcom historię uzyskania praw miejskich swoimi oczami zachęcamy do komentowania postu. Może warto, aby osoby które urodziły się, gdy już Tłuszcz był miastem zapytały swoich rodziców, dziadków lub bliskich o to, jak wspominają tamten czas i spisały ich wspomnienia dzieląc się z nimi na naszej stronie?
[1] Stanisław Kielak, Tłuszcz wieś – osada - miasto 1447-1980,