Publikujemy treść apelu Komendy Powiatowej Policji w Wołominie dotyczącego oszust „na blik” oraz OLX i komunikator Whatsapp
„ Policjanci wołomińscy ostrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą „na BLIK” oraz OLX i komunikator WhatsApp. Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Przestępcy za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pożyczkę pieniędzy.
Tylko wczoraj policjanci z Komisariatu Policji w Kobyłce zostali powiadomieni o dwóch oszustwach metodą „na BLIK”. Polega ona m. in. na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go znajomemu. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze albo prosi o wygenerowanie kodu na przelew BLIK na numer telefonu.
W pierwszym przypadku mężczyzna poinformował policjantów o oszustwie internetowym, gdzie sprawca wysłał link podszywając się pod bank i uzyskał dwa kody BLIK, dzięki czemu wypłacił z konta pokrzywdzonego 1 000 zł.
W drugim, kobieta wystawiła do sprzedaży produkty AGD na popularnym portalu internetowym. Oszust, rzekomo zainteresowany tą ofertą, podszył się pod klienta i uzyskał dostęp do konta bankowego pokrzywdzonej, z którego wypłacił 2 000 zł za pomocą kodu BLIK pozyskanego przez jeden z komunikatorów społecznych.
W związku z pojawieniem się tej metody działania oszustów „na BLIK” policjanci apelują o ostrożność i przypominają o ważnych zasadach bezpieczeństwa.
Aby nie paść ofiarą przestępstwa oszustów działających tą metodą, wszyscy użytkownicy komputerów i telefonów komórkowych powinni pamiętać o:
- wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;
- zabezpieczaniu swoich konta na portalach społecznościowych, aby oszustowi trudniej było włamać się na nasze konto i podszyć się pod nas;
- nieotwieraniu maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników;
- niewpisywaniu w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła;
- kontrolowaniu stron internetowych, które przeglądają najmłodsi;
- zablokowaniu witryn, które według nas dzieci nie powinny przeglądać;
- ograniczonym zaufaniu.
Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać „Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.”
Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki.
Trzeba też pamiętać, by przy podawaniu danych karty bankowej zachować szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki.
Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdźmy też, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.
mł. asp. Joanna Pieńczuk”
foto: pixaby.com