Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że to w jaki sposób ogrzewamy dom ma ogromne znaczenie dla jakości powietrza, którym oddychamy. Aby zebrać informacje i stworzyć bazę danych na podstawie których zarówno rząd, jak i gmina będą mogły kreować politykę walki ze smogiem powstała Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, w skrócie CEEB.
Celem jej stworzenia jest docelowa poprawa jakości powietrza- likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń, czyli emisji substancji powodujących smog, do czego konieczne jest rozeznanie w zakresie źródeł ciepła i spalania paliw. W bazie znajdą się docelowo wszystkie budynki, które posiadają źródło ciepła o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Łącznie zostaną zebrane informacje dotyczące ok. 5-6 mln budynków.
CEEB wiąże się z obowiązkiem, który od 1 lipca 2021r. spoczywa na właścicielach nieruchomości oraz zarządcach budynków. Chodzi o konieczność wypełnienie i złożenia deklaracji, która zostanie dodana do bazy. Czas na jej wypełnienie mija już 30 czerwca. Zebrane informacje staną się ważnym narzędziem wspierania wymiany starych kotłów grzewczych. Za realizację programu odpowiada Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, a gmina jest jedynie pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami, a systemem w przypadku deklaracji złożonych w formie papierowej. W przyszłości baza będzie narzędziem wspierającym prace organów administracji centralnej i samorządowej w zakresie planowania i realizacji polityki niskoemisyjnej.
O tym, w jaki sposób złożyć deklarację oraz jakie kary grożą za niedopełnienie obowiązku dowiesz się na stronie http://www.tluszcz.pl/aktualnosc-737-deklaracja_dotyczaca_zrodel_ciepla_i.html