Zapraszamy do Jarzębiej Łąki
Video
Zapraszamy na wirtualny spacer do Jarzębiej Łąki. To właśnie tam zlokalizowany jest budynek kolejowy, który w zeszłym roku przeszedł całkowitą modernizację i obecnie znajduje się w nim filia Biblioteki Publicznej. Budynek został nominowany do I etapu prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Zachęcamy Państwa do głosowania na stronie https://tiny.pl/r2jq9. Zapraszamy do zapoznania się z historią budynku oraz wydarzeniami, które doprowadziły do jego przemiany.
Nie ustalono dotąd, kiedy wybudowano drewnianą stację w Jarzębiej Łące. Z pewnością istniała już w 1929 roku, kiedy zorganizowano tutaj przystanek na trasie Tłuszcz-Wyszków. To moment, kiedy nazwa miejscowości pojawia się w rozkładach jazdy. W kolejnych dziesięcioleciach oprócz kasy mieściły się tutaj mieszkania kolejowe i siedziba dróżnika. Po transformacji ustrojowej budynek został zapomniany i niszczał w zastraszającym tempie. Na zdewastowanie symbolu miejscowości nie pozwolił jednak sołtys Włodzimierz Romański, który znalazł wsparcie i zrozumienie u władz Tłuszcza. W 2011 roku sołtys zwrócił się do Rady Miejskiej w Tłuszczu za pośrednictwem Burmistrza z prośbą o wyrażenie zgody na zakup nieruchomości, na której znajduje się budynek. Już wtedy kiełkował w nim pomysł, aby opustoszały budynek został rewitalizowany i przeznaczony na cele społeczne dla blisko 800 mieszkańców Jarzębiej Łąki- bibliotekę, świetlicę, miejsce spotkań. Wynajmowany lokal, w którym dotychczas znajdowała się biblioteka był w kiepskim stanie oraz ze względu na ilość książek był niewystarczająco duży. Po wielu miesiącach starań Burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka oraz Sołtysa Włodzimierza Romańskiego doszło do przekazania terenu wraz z budynkiem. Nieruchomość została wykupiona od PKP, natomiast budynek przekazany za symboliczna złotówkę.
Budynek stacji w Jarzębiej Łące miał nawet swój epizod filmowy. Otóż napis „Biblioteka”, który znajduje się na budynku nawiązuje stylem do znajdującego się niegdyś w tym miejscu napisu informującego o nazwie stacji. Napis ten możemy dostrzec w jednej z pierwszych scen filmu „Wielka Majówka” z 1981 roku w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Drewniany dworzec jest tłem dla młodego mężczyzny, który wychodzi z pociągu na peron. W tej roli wystąpił Zbigniew Zamachowski, dla którego była to debiutancka rola na szklanym ekranie. Napis jest jednym z elementów, który przypomina o historii tego miejsca oraz jego pierwotnym przeznaczeniu. Kilka lat później na peronach w Jarzębiej Łące pojawiła się ekipa serialu „Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei.
28 maja 2016 roku (w tym roku przypadała 35. rocznica powstania filmu) sołtys i rada sołecka Jarzębiej Łąki zorganizowali piknik pod hasłem „Wielka Majówka”. Na pikniku pojawili się reżyser filmu wspólnie z producentem Michałem Zabłockim. Opowiedzieli o kulisach powstania filmu i podzielili się ciekawymi historiami związanymi z pracą twórców filmowych. Podczas pikniku mieszkańcy zostali powiadomieni przez Burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka o przejęciu przez gminę zabytkowego dworca oraz teren przy peronach. Burmistrz zapewnił mieszkańców o tym, że dołoży wszelkich starań, by uratować ten ważny dla Jarzębiej Łąki budynek.
Jeszcze w tym samym roku Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk złożył projekt do Narodowego Programu Czytelnictwa, który przewidywał gruntowny remont kolejowego budynku i zorganizowanie tam filii biblioteki, oczywiście przy zachowaniu elementów dawnego dworca. Gmina Tłuszcz otrzymała dofinansowanie w kwocie 390 150,00 zł w ramach projektu pn. „Podniesienie poziomu czytelnictwa w Gminie Tłuszcz poprzez stworzenie warunków lokalowych w Jarzębiej Łące”. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ok. 850 000,00 zł brutto Prace rozpoczęły się 20 listopada 2019r. i trwały do 29 lipca 2020r.
W ramach tego zadania pozyskany od PKP budynek dworca kolejowego w Jarzębiej Łące uzyskał nową funkcję- mieści się tam filia Biblioteki Publicznej w Tłuszczu. Istniejący od lat dwudziestych XX wieku budynek przeszedł całkowitą modernizację polegającą na wymianie dachu, elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie instalacji elektrycznej, instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania i wentylacji. Dzięki przebudowie został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zostały zachowane elementy dworca kolejowego, a połączenie nowej funkcji użytkowej z dawnym budynkiem dworca pozwolił zachować jego znaczenie historyczne.